Максим (maksymus) wrote,
Максим
maksymus

Корпусна лінґвістика

 
На Політ.ру чудова лекція Володимира Плунгяна. Чому сучасна лінґвістика повинна бути лінґвістикою корпусів.

Сучасний національний корпус — це не просто електронна бібліотека чи добірка словників, це інформаційна система, яка дозволяє ставити експерименти на спеціальним чином підготовлених масивах текстів і видобувати потрібну інформацію про мову та відслідковувати зміни в ній.

Використання автоматизованих корпусів суттєво змінює уявлення про мовні норми та культуру, надає надійні критерії для визначення прийнятності та оцінювання вживаності тих чи тих явищ. Будь-які сучасні словники, граматики та порадники без опертя на надійний корпус є просто саморобними витворами.

Маю мрію коли-небудь побачити повноцінний національний корпус української мови на базі текстів XVIII-XXI ст. Переконаний, що сама наявність такого корпусу змушуватиме надзвичайно обережно роздавати такі популярні сьогодні категоричні приписи про неможливість чи відсутність чогось в українській мові. Тільки це мрії. В українському випадку зійшлися амбіції, невігластво і байдужість. На самому початку роботи над корпусом пересварилися ті, чия кооперація тільки і може призвести до прийнятного результату, — Інститут української мови (промоутер проектів правописних змін) та Український мовно-інформаційний фонд (практична реалізація корпусу та лексикографічної системи) з Інститутом мовознавства. Якась патологічна ситуація, коли апріорні уявлення про «правильну» мову стають на заваді створенню інструментів для розв’язання більшості «ідеологічних» проблем.

Поки що маємо Український національний лінґвістичний корпус у такому вигляді.

Приклади національних корпусів:
          Національний корпус російської мови
          Чеський національний корпус
          Хорватський національний корпус
          Корпус словенської мови
          Корпус болгарської мови
          Польський корпус
          Британський національний корпус
          Американський національний корпус
          Кілька посилань

 
Tags: Мережа, Мова
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments